6 knížka – Faktomluva

Další úžasná knížka, kterou jsem přečetl. Doporučuju tuhle knížku snad každému. Líbí se mi, jak je knížka napsaná, umí pomoct, pochopíte dnešní situaci a zároveň dostanete deset pravidel jak se chovat. Knížka je zábavná, ne tolik, co důmyslné umění, ale tak nějak pořád je. Hodně se mi líbila věta na začátku, která vlastně nedávala smysl, ale postupně, co jste četli, nabírala svůj význam. Kniha začala nejdřív o tom, proč má autor rád cirkus. Poté následuje jeho život a čeho dosáhl a jak se dostal k tomu, aby napsal tuto knihu. Kniha má okolo tři sta padesát stránek, je celkem velká, má v sobě několik obrázků (respektive grafů) o dnešní situaci.

Dneska se teda necítím o nic bezpečněji, ale aspoň vím co je realita. Dokonce jsem provedl vlastní jakože výzkum, zeptal jsem se dvaceti lidí, jestli je na tom Země dobře, nebo zle. Jen dva lidi odpověděli, že dobře. Pravda teda není ani jedno, země na tom není dobře, ale není na tom ani zle. Je na tom tak nějak neutrálně, a ještě se to zlepšuje. Proč si tolik lidí, pravděpodobně i vy, myslí, že je na tom Země špatně? Většinou kvůli zpravodajstvím, novinám, zprávách a hlavně to, co vidíme. Spousta lidí vidí, že je na tom jejich vesnice nebo město zle, a tak si myslí, že to takhle je všude. Navíc taky je tu názor, že jsme v Evropě, kde jsme na tom hodně dobře, zatímco jižní Amerika, Afrika a Asie jsou na tom hůř. Tohle je realita, jenže realita osmnáctého století! Jak sám autor řekl. Jižní Amerika je na tom sice hůře, ale není to moc velkej rozdíl, Afrika na tom je tak nějak podobně, a Asie je na tom stejně jako Evropa, v některých státech se jim daří dokonce lépe.

Proč tomu tak je? Je tu popravdě deset různých důvodů, proč si myslíme, že je na tom planeta zle. Zvláštní na tom je, že je to vlastně správně, že takhle myslíme. Od přírody máme různé instinkty, například bolest (když nás něco bolí, už to znovu neuděláme a chráníme se tím). Od přírody taky máme instinkty propasti, negativity, lineárnosti, strachu a zkreslení velikosti. Je jich celkem deset, jestli se chcete dozvědět těch zbylých pět, přečtěte si knihu.

Instinkt propasti je vlastně úplně jednoduchý. Když něčemu nerozumíme, nevíme, co je správná odpověď, takže je správně to, co vidíme. Kvůli různým zpravodajstvím a škole a dalších věcí máme o světě představu, že je na tom zle, a proto tomu věříme. Jenže vlastně nevíme, co je pravda, a tak nemůžeme říct, že to tak není.

Instinkt negativity, jak už sám o sobě napovídá, je negativní myšlení. Člověk vnímá negativní věci třikrát intenzivněji než pozitivní. Proto když vidím dvě pozitivní zprávy a jednu negativní, věnuju pozornost hlavně tomu negativnímu, i přes ty dvě pozitivní. Jelikož je na tom planeta neutrálně a je tu stejný počet pozitivních i negativních věcí, vnímáme planetu jako třikrát více negativní.

Instinkt lineárnosti je hodně zajímavý. Když se podíváte na graf obyvatel na planetě, uvidíte nejdřív krátkou čáru, která se postupně navyšuje a posledních pár let je obrovský nárůst. Když ten graf uvidíte, předpokládáte, že takhle graf půjde dál. To je lineárnost, snažíte se předpovídat, co jak bude, i když si tím nikdo není jistý. V knížce máte graf, kolik bude lidí na planetě za pár let. Bude to přibližně o miliardu lidí víc, než je dnes, a takhle to pak zůstane.

Instinkt strachu je základní instinkt, který máme. Tento instinkt využíváme všude, i v situacích, kde je zcela nepotřebný. Když vidíme malou katastrofu, začneme o ní přemýšlet a bát se, že nastane další. V hlavě nám problém obrovsky narůstá, dokonce ho vnímáme víc, než ve skutečnosti je. Takže děláme z komára velblouda.

Instinkt zkreslení velikosti je vlastně to stejné, co jsem psal nahoře, děláme z malých problémů velké a musíme je ihned řešit, když to nejde tak jsme vystresovaní. Nedávno jsem četl o tom, že problémy mají různé velikosti, od jedné do deseti. Když vaše mysl bude na úrovni jedna, problémy úrovně jedna zdoláte, ale problém úrovně dva už bude složitý. Když máte mysl úrovně pět, zdoláte problém úrovně dva levou zadní, i když je to pro někoho problém. Čím silnější mysl, tím lehčí jsou problémy. Důležité je hlavně ta mysl, nepotřebujete být silní nebo lepší, aby jste daný problém zvládli, musíte na něj jen být připravení. Lidi mají slabou úroveň, a proto vidíme klasické problémy jako obrovské.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *